Shaman.cz | Šátek
↓ přeskočit obsah ↓ k vyhledáváníAktualizováno 7. března 2021, 13.10 hod.
Historie šátků je neobyčejně zajímavá. Velký čtvercový šátek například už od pradávna používají pouštní národy k ochraně před horkem, větrem a pískem (zkuste si jej uvázat, není to vůbec snadné). Na Divokém západě patřil šátek spolu s kloboukem a pistolí k základní výbavě každého kovboje. V mnoha kulturách také byly šátky spojovány s ženami a tancem.
I dnes je šátek společně se zavíracím nožem, kouskem provazu, KPZ a zápisníkem jednou z nejužitečnějších součástí osobní výstroje. Ať už se považujete za trempa, zálesáka, airsofťáka nebo zkrátka jen občas něco náročnějšího podnikáte, je užitečné zvyknout si nosit šátek všude s sebou. Ne náhodou se také šátek stal důležitou součástí skautského kroje.
Pár příkladů, kdy se šátek hodí
Hlavní kouzlo šátku tkví v jeho univerzálnosti. Jste-li právě na nějakém putování a máte s sebou jen nejnutnější vybavení, je šátek často nejjednodušším řešením některého z mnoha obvyklých problémů:
- horko – šátek lze namočit a uvázat na hlavu proti úpalu (malý šátek „na želvičku“, velký „na piráta“)
- při náročné akci – šátek uvázaný jako čelenka zabrání potu ve stékání do očí
- zima – šátek kolem krku vás spolehlivě zahřeje, hodí se i pokud na vás něco leze
- první pomoc – vzpomeňte na šátkové závěsy na ruku, připevnění dlahy pomocí šátků, šátkové obvazy břišní dutiny či hlavy, v nouzi i jako škrtidlo…
- šátek použijete při mnoha hrách, např. přes oči, při šátkových soubojích nebo při svazování dvojic k sobě
- na opravu různých věcí (šátek například dočasně nahradí rozbitý prsní popruh u batohu)
- vytahování horkého ešusu z ohně – šátek nahradí kuchyňské „chňapky“
- viděl jsem šátek používat i jako utěrku či houbička na nádobí, ale to moc nedoporučuji
Poznámka: oddílový šátek bývá stejně jako oddílová košile jakousi posvátnou součástí kroje a proto bývá často zvykem si na běžné tábornické činnosti nosit ještě jiný šátek.
Jak si vybrat vhodný šátek
Nejste-li členem oddílu, kde by byly parametry šátku přesněji předepsány, můžete vybírat podle mnoha kritérií:
- Tvar (čtvercový × trojcípý) – osobně mi připadá čtvercový šátek při mnoha činnostech užitečnější, trojcípý se používá hlavně v lékárničkách, v armádě a tradičně u skautů.
- Materiál (bavlna, hedvábí, PES, lycra) – hedvábí je příjemné na dotek, lehké a skladné, bavlna je odolnější a rychle schne. Plastovým šátkům je lepší se ve většině případů vyhnout (problémy s horkými předměty).
- Velikost – u skautských trojúhelníkových šátků bývá doporučována velikost přepony od 90 cm pro děti a od 110 cm pro dospělé, čtvercové šátky existují v mnoha velikostech. Osobně vybírám šátek tak, abych jej mohl složený podle úhlopříčky třikrát obtočit kolem krku.
- Barva (jednobarevný, batikovaný, s potiskem, se vzorem, maskovací, ručně malovaný, s textem,…) – mám rád světlejší jednobarevné šátky (v létě do nich tolik nepraží slunce), ale výběr je široký. Je také dobré si uvědomit, že barva šátku o vás hodně vypovídá (např. lebka s hnáty nebo potisk s marihuanovým listem), barvy se též často používají k vyjádření příslušnosti nositele šátku (např. do družiny či oddílu, šedý šátek nosí u skautů absolventi lesní školy atd.).
- Podoba okrajů (roztřepené, olemované, s třásněmi…) – barva lemování často také nese doplňkovou informaci, podobně jako barva samotného šátku. Třásně jsou časté u arabských typů šátků.
- Další ozdobné a informační prvky, výšivky, nášivky…
Kde se dá nosit šátek
Po dlouhém experimentování jsem se naučil nosit šátek na pravém balančním dotahu batohu (na levém nosím vodítko). Přivázaný na jiných místech batohu se snadno zničí (na boku ho při chůzi trhají větve, zezadu se ničí při opírání batohu), uvnitř batohu zase šátek není dostatečně při ruce.
Nošení šátku na krku na skautský způsob mi moc nevyhovuje kvůli horku, v kapse zase dělá větší šátek nepříjemnou bouli. Někteří lidé nosí šátek také přivázaný u pasu / kolem pasu, ale to mi též připadá nepraktické, šátek se snadno ušpiní a navíc překáží, jste-li zvyklí na pásku nosit jiné věci (třeba zmiňovaný nůž).
Zajímavé jsou i různé způsoby, jak lze šátek kolek krku sepnout. Počínaje různými uzly, klasickým turbánkem z kůže, přes kroužek ke klíčům až po nejrůznější sponky vytvářené k tomuto účelu. Taková ručně vyrobená sponka z přírodních materiálů se může stát velmi zajímavým dárkem.
Související
Zaujal vás článek? Najděte si další v kapitole Vybavení a výstroj.
↑ na začátek stránky