Shaman.cz | Zavírací nůž
↓ přeskočit obsah ↓ k vyhledáváníAktualizováno 7. března 2021, 13.10 hod.
Bez nože téměř nevycházím. Je to zvyk. Jako se někteří lidé cítí nesví bez GSM telefonu, já se nikam nevydám bez nože na opasku. A většinou je to právě nůž zavírací. Je lehký – jste-li zvyklí putovat pěšky, snažíte se ušetřit každý gram. A při běžném nošení v práci či ve škole zase člověk nebudí zbytečnou pozornost. I proto se zavíracím nožům někdy říká kapesní nože.
Zavírací nůž s jedním želízkem
Existuje spousta typů zavíracích nožů s jedním želízkem. Čepele některých z nich bývají vybaveny pojistkou proti samovolnému zavření. Dříve jsem nosil nůž bez pojistky a nijak mi to nevadilo, nyní však na pojistku nedám dopustit.
Do kategorie jednoželízkových zavíracích nožů patří i některé pracovní nože, jako jsou nože očkovací, roubovací a řezbářské, vyznačující se masivnější čepelí a ostrým zobákem s prodlouženým ostřím. Taková je např. zahradnická žabka. Existují lidé, kteří si tento typ nože zvykli a používají jej víceméně na všechno. Rozhodně jsou to nože šikovné pro různé řezbářské práce.
Zavírací nůž s více želízky
Kromě základní dlouhé čepele se vám v obchodech pokusí prodat neuvěřitelnou spoustu dalších nástrojů. Přeborníkem v tomto oboru je zřejmě nůž Swiss Champ firmy Victorinox, který nabízí tyto funkce:
- Kroužek
- Pinzeta
- Víceúčelový hák
- Odstraňovač šupin
- Vytahovač háčku
- Měrka
- Pravítko
- Kleštičky
- Řezač drátu
- Lis na konektory
- Pilník na nehty
- Čistič nehtů
- Pilník na nehty
- Pilka na železo
- Pilka na dřevo
- Dlátko
- Křížový šroubovák
- K. šroubovák malý
- Čepel velká
- Čepel malá
- Vývrtka
- Otvírák na konzervy
- Otvírák na láhve
- Šroubovák široký
- Šroubovák úzký
- Minišroubovák
- Ohýbač drátu
- Lupa
- Propiska
- Párátko
Kromě toho všeho k němu lze koupit pouzdro s výbavou pro přežití, které obsahuje pravítko se zalisovaným teploměrem a kompasem, rybářské háčky a vlasec, náplasti, papír a tužku a ve zvláštích kapsičkách také brousek a maličkou baterku.
Jaká želízka tedy zvolit?
Doporučuji velmi dobře zvážit, jaká želízka si zvolíte.
Platí pravidlo, že čím více želízek, tím je nůž širší a těžší a tím hůře se s ním manipuluje, čímž se snižuje jeho užitná hodnota. Široká rukojeť se obtížně drží a těžký nůž se špatně používá, je neohrabaný, o jeho denním nošení ani nemluvě.
Praxe ukazuje, že nejvhodnější je přibližně šest želízek. Kromě dlouhé čepele je dobré mít vždy při ruce otvírák na konzervy a korunkové uzávěry, vývrtku, pilku na dřevo, hodí se i šroubováčky křížový a plochý. Skvělým doplňkem je kroužek umožňující nůž přivázat, pinzeta (klíšťata), můžou se hodit i nůžky a malá čepel.
Nejste-li přímým potomkem MacGyvera, u dalších doplňků bych už byl opatrný. Rozhodně se pro denní nošení nehodí specializované nástroje pro kybernetiky či cyklisty, vyhněte se do rukojeti zabudovaným hodinkám či dokonce výškoměru.
Jakého si vybrat výrobce nožů?
Nejznámější a nejoblíbenější jsou tzv. švýcarské armádní nože (někdy se jim říká důstojnické). Již dlouhá léta je vyrábí firmy Victorinox a Wenger. Tyto nože jsou známé svou červenou plastovou rukojetí (i když jsou vyráběny i v černém provedení nebo ve dřevě) a jsou proslavené po celém světě. Jsou to nože vysoké kvality a užitné hodnoty a dají se sehnat v mnoha různých kombinacích. Výrobní řada zahrnuje i mnoho doplňků – od řetízků přes brousky až po různá pouzdra.
Já osobně mám velmi dobré zkušenosti s rybičkou německé firmy Richartz (opravdu má ve znaku rybičku…). Obsahuje pět želízek: čepel, otvíráky na konzervy a lahve, křížový šroubovák a šídlo. Nůž jsem nosil necelých deset let a byl jsem s ním velmi spokojený (chyběla mi jen vývrtka na láhve s vínem). Nůž se dobře brousil, výborně držel ostří, nevadilo mu ani hrubší zacházení. Skoro jsem jej oplakal, když jsem ho ztratil v bahnitých jeskyních Českého krasu (sundal jsem ho z opasku i s pouzdrem a uložil do kapsy – kdo by čekal, že se utrhne celá kapsa?).
Související
Zaujal vás článek? Najděte si další v kapitole Vybavení a výstroj.
↑ na začátek stránky