Shaman.cz | Jak vybrat outdoorový nůž
↓ přeskočit obsah ↓ k vyhledáváníAktualizováno 7. března 2021, 13.10 hod.
Hledáme nůž, který nám umožní výrobu různých předmětů. Pro činnosti, jako je vyřezávání, zahrocování kůlů či třeba dlabání zářezů, nesmí být nůž příliš těžký. Takový nůž vede k únavě, špatně se s ním pracuje a to se brzy projeví nepříjemným zraněním. Také pro přípravu pokrmů, krájení masa apod. se velký a těžký nůž nehodí. Naopak příliš lehký nůž se špatně vede, je třeba více používat síly. Také pro různé zatloukání a sekání je lepší nůž těžší.
Optimální velikost nože
Neexistuje nic jako ideální velikost nože. Každému dle jeho potřeb, schopností a fyzické kondice. Většinou se doporučuje, aby délka nože nebyla větší než dva a půl násobek vaší pěsti (pěst = 4 palce = 10,16 cm) a ne menší než její jeden a půl násobek.
Pro ilustraci si představte, že zatloukáte hřebík do kusu dřeva metrovou železnou tyčí. Chcete-li dosáhnout stejného výsledku s půlmetrovou tyčí, musíte buď vynaložit větší sílu nebo použít těžší tyč (princip páky). Kratší, těžší tyč je lépe ovladatelná a vyžaduje menší prostor. Stejné pravidlo platí i pro délku nože.
Vyvážení nože
Vyvážení nože je pro správnou funkci stejně důležité jako jeho hmotnost a délka. Ideální nůž má osu vyvážení (zjistíte ji tak, že si nůž položíte naplocho na prst) těsně před záštitou. To znamená, že nůž má dostatečně těžkou čepel a zároveň je lehce ovladatelný při správném uchopení. Jestliže je osa nože příliš vpředu, způsobuje to únavu svalů a případné vyklouznutí z ruky. Častou chybou je příliš těžká rukojeť. Přebytečná váha rukojeti je pouze břímě, které nepřispívá ke zlepšení vlastností nože (a se kterým se budete na cestách zbytečně tahat).
Na co si dát při výběru pozor
Řeč bude o jednotlivých čásech nože, je proto vhodné znát euroamerické názvosloví nožů s fixním ostřím.
Čepel musí být dostatečně pevná, aby snesla páčení. Vyhněte se nožům tanto, vypadají sice akčně, ale jejich použitelnost pro tábornictví je nízká.
Dutá rukojeť. Vřele doporučuji vyhnout se nožům s kompasem a s dutou rukojetí, určenou k uložení potřeb pro přežití. Většina podobných nožů je velice pochybné kvality a jejich výhody budou k ničemu, pokud se dutá rukojeť zlomí nebo pokud se kompas při zatloukání rozbije. Ztratíte-li takovýto nůž, přijdete navíc i o krabičku poslední záchrany.
Rukojeť nože
Rukojeti při nákupu či výrobě nože vždy věnujte dostatek pozornosti – vyplatí se to. Je-li rukojeť příliš silná, bude se nůž obtížně držet při řezání. Je-li rukojeť příliš tenká, musíte ji sevřít pevně až křečovitě, což je velmi únavné a nebezpečné. Nůž s dlouhou rukojetí se snadno vysmekne z ruky, nůž s příliš krátkou rukojetí nebudete moci správně uchopit, což může být také velmi nebezpečné. Všeobecně je lepší silnější rukojeť, je snazší ji uchopit i v rukavicích.
Také tvar rukojeti v průřezu je důležitý. Obrázek a ukazuje nejlepší tvar – tupý ovál. Další obrázky ukazují rukojeť příliš hranatou (b) – je lépe ji trochu zbrousit – a příliš kulatou (c). Rukojeť z paroží (d) je nejlepší celou vyměnit. Vlastníte-li kvalitní nůž se špatnou rukojetí, určitě se to vyplatí.
Materiál čepele
U čepele máme na výběr jen dvě možnosti: karbonovou nebo nerezovou ocel. Karbonová ocel rezaví, pokud se o ni nepečuje, je však všeobecně známo, že karbonová ocel má lepší ostří než ocel nerezová (ačkoliv moderní letecké oceli již tuto tradiční představu popírají). Ostří z nerezové oceli vydrží déle ostré, ale obtížněji se brousí.
Ve většině případů je nerezová ocel nejlepším řešením. Slitiny oceli s jinými kovy, jako je např. vanadium, molybden nebo chrom, výrazně mění vlastnosti nože. Nechte si proto poradit od zkušeného prodejce.
Materiál rukojeti
Složitější to bude s materiálem rukojeti. Vyhneme-li se okrasným materiálům jako je rohovina nebo perleť, stále zbývá spousta možností. Dřevo, kůže, ocel, guma nebo plast. Dřevo a kůži nejspíš zvolíte, pokud jste spíše romantického založení.
Kůže se obvykle používá následujícím způsobem: na trn střenky se navléknou vykrojená kolečka s otvorem uprostřed, utáhnou se maticí a obrousí. Takovou rukojeť si můžete snadno vyrobit sami.
Volíte-li dřevo, volte dřevo odolné. Většina rukojetí řeznických nožů nebývala nadarmo vyrobena z buku či dubu. Dřevěnou rukojeť pak můžete ještě zkrášlit vypalováním či malou dřevořezbou.
Oceli se vyhněte – je nepohodlná, klouže, v zimě k ní přimrzají ruce. Ze syntetických materiálů se u profesionálních nožů nejčastěji používá Kraton a různé druhy tvrzeného plastu, setkat se můžete i s nylonovým lankem omotaným kolem střenky.
Pouzdro nože
Pochva chrání jak okolí otevřeného nože před pořezáním, tak i jeho břit před otupením. Je tedy nezbytná. Sama pochva musí být chráněna před pořezáním zevnitř, čehož se dosahuje vhodnou konstrukcí a vložkou. V otázce materiálu máte opět na výběr, nabízí se kůže a tvrzený plast. Většina lepších nožů bývá nabízena s pouzdry obou verzí. Plast je odolnější (zvláště ve vlhkém podnebí), lépe chrání ostří, postrádá však punc romantiky.
Rozhodnete-li se vyrobit si pochvu z kůže sami, můžete se na ní „vyřádit“. Vyplatí se ušít pochvu velmi úzkou, pak ji pak dobře provlhčit studenou vodou, nůž do ní narazit a nechat pochvu vyschnout. Kůže zachová přesný tvar nože a dobře ho drží. Koženou pochvu můžete zdobit tlačením, ražbou, vypalováním, prošíváním perličkami i barvením textilními barvami. Můžete vytvořit i indiánský ornament korálkováním či kvilováním, případně i třepení.
Každá plastová i kožená pochva by měla mít systém zabraňující vypadnutí nože po otočení o 180°. Může to být kožený pásek s drukem, dvě šňůrky nebo u plastových pouzder pružina tlačící na jistící zobáček.
Související
Zaujal vás článek? Najděte si další v kapitole Vybavení a výstroj.
↑ na začátek stránky