Shaman.cz | Osekávací nůž
↓ přeskočit obsah ↓ k vyhledáváníAktualizováno 7. března 2021, 13.10 hod.
Osekávací nože jsou již noži značně velkými, k přesné práci se příliš nehodí. Alespoň Evropanovi – Malajci a Nepálci s nimi dokáží divy.
Mačeta
Dlouho jsem si myslel, že mačeta je nástroj vhodný tak do divoké džungle, a že ve střední Evropě člověk mačetu na nic nevyužije. Když jsem však o prázdninách roku 2002 pomáhal připravovat na zřícenině hradu Choustník středověké slavnosti, dostala se mi jedna mačeta do ruky a změnil jsem názor.
Mačeta je v podstatě rovný, dlouhý a těžký nůž, používaný převážně v džunglích k prosekávání hustého porostu. Zde je skutečně nepostradatelná.
Zálesákovi může mačeta téměř nahradit sekeru. Když se s ní naučíte pracovat, když ji „dostanete do ruky“, je na některé činnosti dokonce šikovnější. Hodí se zejména na osekávání kmínků od tenčích větví, lze s ní zaostřovat kolíky, vytvářet záseky a dělat spoustu jiných tábornických prací. Překvapivě dobře se mačetou štípou krajinky. Jakmile však jde o štípání polen, kácení či zatloukání, nemá sekera samozřejmě konkurenci.
Malajský parang
Podobné užití jako mačeta má i malajský parang. Evropan dokáže parang využít maximálně k osekávání větví, Malajci však s ním dovedou neuvěřitelné věci. Čepel parangu je rozdělena na tři různé části. Střední část čepele (b) je přizpůsobena na těžkou práci při sekání dřeva a kostí (ostří je klenuté, takže dopadá dříve než klouby ruky), ostří na konci čepele (a) je jemnější a používá se na stahování kůže. Nejjemnější část čepele parangu, ostří u záštity (c), se používá na vyřezávání a jemnou činnost.
Nůž khukri
Nože khukri, někdy nazývané kukri či khukuri, pochází z Nepálu, kde podobné nože již 2 500 let vyrábí tamní rodinné klany kovářů (nazývaných kami). Nože khukri proslavili ve světě bojovníci nepálského kmene Gurkhů, zdánlivě malí, veselí lidé, ve skutečnosti však nebezpeční válečníci, sloužící v britské armádě od dob britských kolonií.
Tvar nože khukri je, podobně jako u parangu, vytvořen tak, aby jím šlo snadno řezat, větší hmotnost a těžiště posunuté dopředu usnadňují sekání. Existuje mnoho konkrétních typů nožů khukri, délka čepele se pohybuje od 230 mm do 1 m. Obvyklou součástí nožů khukri bývá i ocílka (nazývaná chakma) a malý nožík (karda), umístěné na pochvě směrem k tělu.
Původní nože khukri byly vyráběny z různých zbytků železa a oceli, dnes se většinou vyrábí z listových pružin starých automobilů, což je pro pracovní nůž vynikající materiál. Na rukojeť bývá použito dřevo, rohovina, kost, či mosaz. Tou jsou také kovány pochvy vyráběné původně z kůže vodních buvolů.
Související
Zaujal vás článek? Najděte si další v kapitole Vybavení a výstroj.
↑ na začátek stránky