Shaman.cz | Šifrovací mřížka
↓ přeskočit obsah ↓ k vyhledáváníAktualizováno 7. března 2021, 13.10 hod.
Pro jednoduchost použití patří obvykle šifrovací mřížka u mladších dětí mezi nejoblíbenější způsoby šifrování. Protože je mnoho možných kombinací šifrovacích mřížek, je pro děti obtížné zašifrovanou zprávu bez znalosti konkrétní mřížky vyluštit, což ještě zvyšuje její popularitu.
Obtížnost luštění platí zejména u delších zpráv, neboť velikost šifrovací mřížky musí vždy odpovídat počtu písmen šifrované zprávy, se stoupající velikostí mřížky se tedy zvyšuje i její složitost.
Šifrovací mřížku pravděpodobně vynalezl Kardinál Richelieu (1585–1642), francouzský ministr známý z románu A. Dumase Tři mušketýři.
Jak si vytvořit vlastní šifrovací mřížku
Šifrovací mřížka je v podstatě čtverec z tvrdého papíru, rozdělený na tolik čtvercových dílků, kolik je písmen šifrované zprávy. Např. máme-li zprávu o 16 písmenech, použijeme mřížku 4 × 4 čtverečků (což je také nejmenší šifrovací mřížka, která má ještě smysl).
Jeden z čtverečků vystřihneme a postupným otáčením šifrovací mřížky o 90° po směru hodinových ručiček označíme tři čtverečky, které mu odpovídají. Pak z neoznačených čtverečků vystřihneme další a opět si označíme jemu odpovídající čtverečky. Takto postupujeme, dokud nemáme vystříhanou čtvrtinu čtverečků (a označeny všechny zbylé).
Nakonec si určíme některou ze stran tabulky jako vrchní a tu označíme znaménkem.
Šifrování a dešifrování zprávy
Přestože je další postup již pravděpodobně jasný, raději ho zopakuji:
- Šifrovací mřížku umístíme do základní polohy (znaménkem nahoru).
- Do každého prostřiženého okénka šifrovací mřížky vepíšeme jedno písmeno zprávy, postupujeme po řádcích.
- Šifrovací mřížku otočíme o 90° vpravo.
- Předchozí dva body třikrát zopakujeme.
Dešifrování zprávy probíhá stejně jako její zápis.
Související
Zaujal vás článek? Najděte si další v kapitole Šifrování a signály.
↑ na začátek stránky